Dynamic Billard Best of the East Polish 9-Ball Kielce, Kieleckie Centrum Bilardowe • 21-22 августа 2021

East European Billiard Council
Дисциплина
9-ball
Категория
Международный
Тип
Индивидуальный
Место проведения
Kielce, Kieleckie Centrum Bilardowe
Plac Moniuszki 2b
Начало
21 августа 2021 09:00
Окончание
22 августа 2021

 

KOMUNIKAT - NEWS

DYNAMIC BILLARD BEST OF THE EAST – POLISH 9-BALL

Podajemy miejsca I godziny odpraw zawodników do turnieju. 

We want to present dates and places of the players meetings.

HOTEL TECZOWY MLYN – Kielce, ul. Zakladowa 4.

21.08.2021 – 8.30-8.45
Gindac, Rozwadowski, Stankiewicz, Czapla
9.40-9.55
Koniar, Sząszor M., Tonojan, Błażej, Hryb, Stachowiak, Jastrząb, Waszak, Nowak J., Soltis, Świtała P., Szczególski, Świtała B., Śniegocki, Szczygiel, Bruśnicki, Surdea, Hajsman, Kapłan, Chmiel, Lasota, Szewczyk, Szybist Miłosz, Pakuła, Chrobot, Duda, Tabor, Patsura, Kural, Bąk E., Nagy, Guzanowski
14.30-14.50
Zalman, Niewęgłowski, Banek, Puk
17.30.-17.50
Gomez, Sząszor K., Bąk T., Słowik

Klub Bilardowy Fokus – Kielce ul. Warszawska 155
9.30.-9.50
Turkowski, Ząbek, Bottcher, Fortuński Marcel, Kozieł, Mazurek, Fortuński W., Mikhalenko
12.30-12.50
Bednarek, Zając, Pałczyński, Wilk, Niebieszczański, Jagiełło, Brzękowski, Błachowski

Klub Kieleckie Centrum Bilardowe , Kielce , Pl. Moniuszki 2 B
8.30-8.50

Skoneczny, Muklewicz, Jamorski, Batkowski, Antczak, Borkowski, Boguszewski, Skorohodov, Łącka, Zielenkiewicz, Cepil, Frank, Quarta, Polovinchuk, Spicha, Orinak, Giernalczyk, Wiech, Macioł, Swadźba

17.30-17.50
Urban, Skowerski, Kwit, Urbański, Mrva M., Brzeziński, Babica, Gosk, Konkel, Bialous, Twerdyk, Górski, Majkowski, Polis, Miroń, Mrva K.

Mak Marketing,

 East European Billiard Council  and Swietokrzyskie Sports Association

 present

Dynamic Billiard Best of the East – 2021- POLISH 9-BALL

Special security policies will be introduced due to the COVID 19 epidemic.

Date - 21.08. – 22.08.2021

Venues: Hotel Teczowy Młyn- Kielce, 4 Zakładowa str.and Kieleckie Centrum Bilardowe – Kielce,  Pl. Moniuszki 2 B, 

Tables/ Cloth/ Balls- 10 x 9ft tables. Table for final match: Dynamic III 9 ft, Iwan Simonis 860  cloth, Aramith Duramith Tournament balls.

Schedule:

21.08.2021 – Saturday

 10.00- 13.00 – matches – groups 1-5

 13.00 – 16.00 – matches – groups 6-10

16.00 – 19.00 – matches – groups  11-15

18.00- 21.00 – matches – groups 16-20

22.08.2021

10.00 – start matches – single elimination,

18.00 – final and award ceremony.

The announcement on the technical course of the tournament will be published at least 5 days before the competition on www.ebc-billiard.com and www.makmarketing.pl

Tournament: 9-ball – 9 ball on the spot, 1st Stage – Robin Round – matches in groups, winner break,  race to 5; Group leaders will be determined from the tournament ranking.

The best 2 players from each group will qualify to the next round. 2nd Stage – 32-40  participants,  single elimination, (depending on the number of participants) , race to 7.

The tournament is open for all athletes.

Registration: on email mak@makmarketing.pl only !!!! . Registration will be close on 14.08. 2021. Limit – max. 80 participants !!!

Dress code: Polo shirt or shirt, one color trousers (no jeans and sport trousers allowed), shoes (no sneakers and sport shoes allowed).

Prize money

1st - place- 1.000 euro, 2nd place- 600 euro, 3-4th place- 350 euro, 5-8thplace- 200 euro .

Entry-fee for :

EEBC members and Partners :

  • men athletes – 55 €,
  • women and pupils athletes (max. 17 years-old)- 35 €
  • others: men – 65 euro, women and pupils – 40 euro,

The participants pay the entry fee during the registration or before on EEBC bank account.

The Honorary Patrons are: the Mayor of the Kielce City, the Swietokrzyskie Marshal's Office.

Tournament director: Marcin Krzemiński

Local tournament director: Grzegorz Kędzierski

Sponsors: Dynamic Billiard Organization, Iwan Simonis S.A., Aramith ( Wameter S.A.), Cuetec, Kamui and Brzesc Sipa and partners.

Livestream: www.TVSports.pl

Hotels – accommodation

Recommended: Password: Bilard.

Teczowy Mlyn ****, 4 Zakładowa str; Kielce

Phone: +48 41 33 52 100; +48 723 686 694; email:rezerwacja@teczowy.com

Single room + breakfast – 180 PLZ ( 40 euro),

Double (twin) room + breakfast – 240 PLZ (53,50€)

Triple room with breakfast – 300 PLZ  (67 €).

 

Grand Hotel , 78 Sienkiewicza Str, Kielce

www.grandhotelkielce.pl

Single room + breakfast – 250 PLZ ( 55 euro),

Double (twin) room + breakfast –  PLZ (70 €)

 

Players will receive ranking points from the following tournaments:

Dynamic Billiard Best of the East – Slovakia,

Dynamic Billiard Best of the East – Poland,

Dynamic Billiard Best of the East – Bulgaria,

Dynamic Billiard Best of the East – Albania,

Dynamic Billiard Best of the East – Romania,

Ranking points

1 place – 100 points,

2 place – 80 points,

3-4 place – 70 points,

5-8 place – 65 points

9-16 place – 55 points,

17-24 place – 50 points,

25-32 place – 45 points,

33-48 place – 40 points,

49-64 place – 35 points

65- 96 place – 30 points

97 - …. place – 25 points,

The ranking has been published on the Mak Marketing and EEBC websites.

Список участников

1TczewA2
2Rokietnica1979S3
3TarnówY3
4TarnówR3
5Kielce1995D1
6RękorajZ1
7SokolkaS4
8ГданьскC2
9BydgoszczD2
10TczewU2
11KielceI4
12ГданьскW2
13RokietnicaZ3
14TarnówM2
15SosnowiecZ4
16КраковP4
17КраковD3
18ГданьскL2
19KielceK3
20Познань1989F4
21PoznańL3
22LubinU3
23LubinT2
24PrešovC3
25OradeaF1
26KaliszC4
27ViennaY1
28TarnówW3
29ŁódźM4
30SokółkaO3
31KielceS2
32PlzeňK1
33КраковZ2
34JaworznoA1
35JaworznoI1
36Kielce1984L1
37BratislavaP1
38TczewW4
39ŁódźT4
40КраковM1
41WałbrzychO2
42SokółkaK2
43Sosnowiec1999E
44WarszawaN2
45RzeszówU4
46ПознаньT3
47SokółkaN3
48PrešovW1
49ГданьскB1
50RzeszówX4
51KielceR2
52KielceH2
53PrešovD4
54ГданьскJ4
55KielceX3
56ŁódźN4
57ПознаньR4
58BolognaE3
59Kielce1991F2
60Tomaszów Mazowiecki1990C1
61KielceO1
62KielceY4
63Познань1985G3
64SosnowiecM3
65ГданьскE4
66JaworznoG1
67Rokietnica2001F3
68TarnówE2
69BydgoszczH3
70ŁódźG4
71Sosnowiec1994J2
72КраковJ3
73TczewY2
74TczewP2
75ПознаньK4
76Kętrzyn1996P3
77KielceT1
78JaworznoO4
79Pardubice1991N1
80ŁódźS1
81BydgoszczG2
82KielceB4
83ŁódźX2
84SokółkaX1
85SokółkaB3
86LubinU1
87JaworznoA3
88ŻninH4
89ŻninI3
90PrešovI2
91PardubiceR1
92Минск1993МСH1
93Киев1997МСМКL4
94Киев1995МСМКA4

Финал

6457

Полуфинал

6257
6167

1/4 финала

6072
5917
5875
5737

1/8 финала

5647
5575
5471
5337
5275
5147
5057
4973

1/16 финала

4817
4767
4647
4570
4476
4337
4274
4170
4057
3976
3817
3772
3676
3574
3472
3376

Первый тур

3176
3047
2776
2627
2373
2275
1907
1873
1507
1467
1147
1075
747
647
372
257

Группа Z

Z645
Z505
Z405
Z315
Z253
Z153

Группа Y

Y635
Y551
Y453
Y305
Y215
Y152

Группа X

X635
X552
X405
X351
X254
X151

Группа W

W635
W553
W425
W353
W245
W154

Группа U

U651
U550
U450
U315
U205
U152

Группа T

T635
T550
T451
T352
T235
T151

Группа S

S650
S551
S435
S325
S205
S151

Группа R

R652
R553
R453
R352
R205
R151

Группа P

P635
P525
P415
P353
P215
P153

Группа O

O650
O552
O405
O351
O251
O150

Группа N

N615
N553
N415
N352
N245
N153

Группа M

M654
M553
M435
M353
M252
M150

Группа L

L653
L553
L425
L352
L253
L151

Группа K

K653
K551
K451
K353
K225
K153

Группа J

J353
J250
J154

Группа I

I615
I552
I454
I354
I252
I150

Группа H

H605
H551
H445
H352
H251
H151

Группа G

G650
G552
G425
G315
G215
G150

Группа F

F645
F554
F454
F350
F215
F115

Группа E

E654
E515
E405
E345
E252
E154

Группа D

D651
D551
D415
D350
D235
D154

Группа C

C653
C552
C452
C350
C254
C150

Группа B

B351
B252
B150

Группа A

A605
A552
A425
A352
A252
A151

Группа A

1234+mΔm+fΔfМесто
1POLAntczak Cezary×1 : 55 : 02 : 51-18-23
2POLJamorski Oskar5 : 1×5 : 25 : 23315101
3POLŁącka Izabela0 : 52 : 5×2 : 5-34-114
4UKRПоловинчук Екатерина5 : 22 : 55 : 2×211232

Группа B

123+mΔm+fΔfМесто
1POLMuklewicz Michał×5 : 25 : 0221081
2POLWiech Michał2 : 5×5 : 110712
3POLZielenkiewicz Karol0 : 51 : 5×-21-93

Группа C

1234+mΔm+fΔfМесто
1POLBoguszewski Paweł×3 : 55 : 20 : 51-18-43
2SVKFrank Michal5 : 3×4 : 50 : 51-19-42
3POLGiernalczyk Arkadiusz2 : 55 : 4×2 : 51-19-54
4POLSkoneczny Mariusz5 : 05 : 05 : 2×3315131

Группа D

1234+mΔm+fΔfМесто
1POLBatkowski Sebastian×5 : 45 : 05 : 13315101
2POLBorkowski Dawid4 : 5×1 : 51 : 5-36-94
3POLCepil Piotr0 : 55 : 1×5 : 3211012
4SVKOriňák Martin1 : 55 : 13 : 5×1-19-23

Группа E

1234+mΔm+fΔfМесто
1POLMacioł Daniel×5 : 05 : 25 : 13315121
2ITAQuarta Antonio0 : 5×4 : 54 : 5-38-74
3POLSpicha Kamil2 : 55 : 4×5 : 42112-12
4POLSwadzba Adam1 : 55 : 44 : 5×1-110-43

Группа F

1234+mΔm+fΔfМесто
1POLCzapla Bartek×4 : 54 : 51 : 5-39-64
2ROMGandac Ciprian5 : 4×1 : 55 : 0211122
3POLRozwadowski Bartosz5 : 45 : 1×5 : 4331561
4POLStankiewicz Adam5 : 10 : 54 : 5×1-19-23

Группа G

1234+mΔm+fΔfМесто
1POLSniegocki Mateusz×5 : 15 : 15 : 03315131
2POLStachowiak Sambor1 : 5×5 : 25 : 0211142
3POLSzczygiel Lukasz1 : 52 : 5×5 : 21-18-43
4POLWaszak Krzysztof0 : 50 : 52 : 5×-32-134

Группа H

1234+mΔm+fΔfМесто
1POLNowak Jeremi×5 : 04 : 51 : 51-11003
2POLSzczególski Marcin0 : 5×1 : 52 : 5-33-124
3POLŚwitała Bogna5 : 45 : 1×1 : 5211112
4BLRГриб Дмитрий5 : 15 : 25 : 1×3315111

Группа I

1234+mΔm+fΔfМесто
1POLBruśnicki Szymon×2 : 55 : 24 : 51-111-13
2POLJastrzab Dominik5 : 2×5 : 45 : 0331591
3POLŚwitała Piotr2 : 54 : 5×1 : 5-37-84
4SVKŠoltis Pavol5 : 40 : 55 : 1×211002

Группа J

123+mΔm+fΔfМесто
1POLPakuła Andrzej×0 : 55 : 3105-32
2POLSzewczyk Wojciech5 : 0×5 : 4221061
3POLSzybist Miłosz3 : 54 : 5×-27-33

Группа K

1234+mΔm+fΔfМесто
1POLChrobot Jakub×3 : 55 : 35 : 2211332
2CZEHajsman Ladislav5 : 3×5 : 35 : 1331581
3POLLasota Grzegorz3 : 53 : 5×5 : 11-11103
4POLTabor Grzegorz2 : 51 : 51 : 5×-34-114

Группа L

1234+mΔm+fΔfМесто
1POLChmiel Marcin×3 : 51 : 52 : 5-36-94
2POLDuda Szymon5 : 3×2 : 53 : 51-110-33
3POLKapłan Tomasz5 : 15 : 2×5 : 3331591
4UKRПацура Виталий5 : 25 : 33 : 5×211332

Группа M

1234+mΔm+fΔfМесто
1POLBąk Ewa×3 : 50 : 54 : 5-37-84
2POLGuzanowski Andrzej5 : 3×3 : 55 : 2211332
3POLKural Szymon5 : 05 : 3×5 : 3331591
4POLSobiech Dawid5 : 42 : 53 : 5×1-110-43

Группа N

1234+mΔm+fΔfМесто
1POLMajkowski Krzysztof×5 : 11 : 53 : 51-19-23
2POLMiron Szymon1 : 5×5 : 42 : 51-18-64
3POLPolis Piotr5 : 14 : 5×3 : 51-11212
4CZEUrban Petr5 : 35 : 25 : 3×331571

Группа O

1234+mΔm+fΔfМесто
1POLGórski Tomasz×5 : 01 : 51 : 51-17-33
2POLKwit Józef0 : 5×0 : 50 : 5-30-154
3POLSkowerski Karol5 : 15 : 0×5 : 23315121
4POLTwerdyk Piotr5 : 15 : 02 : 5×211262

Группа P

1234+mΔm+fΔfМесто
1POLBłażej Szymon×5 : 25 : 11 : 5211131
2SVKKoniar Jakub2 : 5×5 : 35 : 3211212
3POLSząszor Mateusz1 : 53 : 5×5 : 31-19-44
4POLTonojan Dawid5 : 13 : 53 : 5×1-11103

Группа R

1234+mΔm+fΔfМесто
1POLBanek Wojciech×5 : 25 : 02 : 5211252
2POLNiewęgłowski Jan2 : 5×5 : 31 : 51-18-53
3POLPuk Michał0 : 53 : 5×3 : 5-36-94
4CZEŽalman David5 : 25 : 15 : 3×331591

Группа S

1234+mΔm+fΔfМесто
1POLBabica Radoslaw×5 : 05 : 05 : 23315131
2POLBiałous Maciej0 : 5×5 : 31 : 51-16-73
3POLHajduk Jakub0 : 53 : 5×1 : 5-34-114
4POLUrbański Michał2 : 55 : 15 : 1×211252

Группа T

1234+mΔm+fΔfМесто
1POLFortuński Wiktor×5 : 15 : 31 : 5211122
2POLKozieł Tomasz1 : 5×3 : 50 : 5-34-114
3POLMikheyenka Yahor3 : 55 : 3×2 : 51-110-33
4POLTurkowski Michał5 : 15 : 05 : 2×3315121

Группа U

1234+mΔm+fΔfМесто
1POLBottcher Jakub×1 : 55 : 02 : 51-18-23
2POLFortuński Marcel5 : 1×5 : 05 : 13315131
3POLMazurek Karol0 : 50 : 5×0 : 5-30-154
4POLZąbek Monika5 : 21 : 55 : 0×211142

Группа W

1234+mΔm+fΔfМесто
1POLBrzeziński Dawid×5 : 32 : 54 : 51-111-23
2POLGosk Wojciech3 : 5×5 : 43 : 51-111-34
3POLKonkel Kacper5 : 24 : 5×3 : 51-11202
4SVKMrva Milan5 : 45 : 35 : 3×331551

Группа X

1234+mΔm+fΔfМесто
1POLNiebieszczański Krystian×5 : 45 : 02 : 5211232
2POLPałczyński Adam4 : 5×3 : 51 : 5-38-74
3POLWilk Adam0 : 55 : 3×1 : 51-16-73
4POLZajac Dominik5 : 25 : 15 : 1×3315111

Группа Y

1234+mΔm+fΔfМесто
1POLBak Tomasz×5 : 05 : 13 : 5211371
2AUTGomez Vincent0 : 5×5 : 15 : 2211022
3POLSlowik Maciej1 : 51 : 5×3 : 5-35-104
4POLSząszor Kamil5 : 32 : 55 : 3×211213

Группа Z

1234+mΔm+fΔfМесто
1POLBednarek Krystian×1 : 50 : 55 : 31-16-74
2POLBrzękowski Arkadiusz5 : 1×3 : 54 : 51-11212
3POLBłachowski Paweł5 : 05 : 3×5 : 03315121
4POLJagiello Krzysztof3 : 55 : 40 : 5×1-18-63
#1
#2
5
7
#3
7
2
#4
#5
#6
4
7
#7
4
7
#8
#9
#10
7
5
#11
4
7
#12
#13
#14
6
7
#15
0
7
#16
#17
#18
7
3
#19
0
7
#20
#21
#22
7
5
#23
7
3
#24
#25
#26
2
7
#27
7
6
#28
#29
#30
4
7
#31
7
6
#32
#33
7
6
Место 17
#34
7
2
Место 17
#35
7
4
Место 17
#36
7
6
Место 17
#37
7
2
Место 17
#38
1
7
Место 17
#39
7
6
Место 17
#40
5
7
Место 17
#41
7
0
Место 17
#42
7
4
Место 17
#43
3
7
Место 17
#44
7
6
Место 17
#45
7
0
Место 17
#46
4
7
Место 17
#47
6
7
Место 17
#48
1
7
Место 17
#49
7
3
Место 9
#50
5
7
Место 9
#51
4
7
Место 9
#52
7
5
Место 9
#53
3
7
Место 9
#54
7
1
Место 9
#55
7
5
Место 9
#56
4
7
Место 9
#57
3
7
Место 5
#58
7
5
Место 5
#59
1
7
Место 5
#60
7
2
Место 5
#61
6
7
Полуфинал
#62
5
7
Полуфинал
#64
5
7
Финал

Итоговый протокол

Место 1

Познань198590.67%100.0

Место 2

Kielce198478.67%80.0

Место 3-4

Sokółka81.00%70.0
Kielce79.00%70.0

Место 5-8

Jaworzno75.33%65.0
Гданьск75.00%65.0
Краков74.67%65.0
Lubin66.67%65.0

Место 9-16

Tomaszów Mazowiecki199077.67%55.0
Pardubice77.00%55.0
Rokietnica197976.33%55.0
Sosnowiec199976.00%55.0
Kielce199573.67%55.0
Jaworzno73.67%55.0
Sosnowiec199469.67%55.0
Łódź62.00%55.0

Место 17-32

Sosnowiec75.00%50.0
Kielce72.33%50.0
Минск1993МС71.67%50.0
Plzeň68.67%50.0
Kielce199168.67%50.0
Pardubice199168.33%50.0
Киев1997МСМК59.67%50.0
Tarnów58.33%50.0
Oradea57.33%50.0
Краков55.67%50.0
Vienna55.33%50.0
Гданьск55.33%50.0
Краков48.67%50.0
Tczew43.67%50.0
Rokietnica42.33%50.0
Łódź42.33%50.0

Место 33-48

Lubin73.33%45.0
Prešov67.33%45.0
Jaworzno52.00%45.0
Jaworzno51.00%45.0
Rzeszów50.67%45.0
Tarnów50.33%45.0
Łódź50.00%45.0
Żnin50.00%45.0
Киев1995МСМК50.00%45.0
Lubin49.33%45.0
Bratislava49.00%45.0
Kielce47.67%45.0
Prešov47.67%45.0
Гданьск35.33%45.0
Kielce35.33%45.0
Prešov27.00%45.0

Место 49-72

Tczew61.33%40.0
Sokółka38.67%40.0
Kielce38.67%40.0
Kętrzyn199638.67%40.0
Kielce37.67%40.0
Гданьск37.00%40.0
Warszawa37.00%40.0
Prešov37.00%40.0
Rokietnica200137.00%40.0
Tczew36.67%40.0
Tczew36.67%40.0
Poznań36.33%40.0
Познань36.33%40.0
Sokółka35.67%40.0
Sosnowiec35.67%40.0
Tarnów35.67%40.0
Гданьск35.33%40.0
Łódź35.33%40.0
Kielce34.67%40.0
Краков34.00%40.0
Sokolka32.33%40.0
Łódź32.33%40.0
Краков13.67%40.0
Sokółka3.00%40.0

Место 73-94

Tarnów36.67%35.0
Tczew35.33%35.0
Kalisz35.00%35.0
Sokółka34.00%35.0
Rękoraj32.33%35.0
Познань198912.33%35.0
Kielce11.33%35.0
Bologna11.33%35.0
Tarnów10.33%35.0
Żnin10.33%35.0
Bydgoszcz9.33%35.0
Гданьск9.33%35.0
Познань9.33%35.0
Kielce8.33%35.0
Kielce7.00%35.0
Łódź7.00%35.0
Познань7.00%35.0
Jaworzno7.00%35.0
Bydgoszcz5.33%35.0
Bydgoszcz3.67%35.0
Wałbrzych0.00%35.0
Rzeszów0.00%35.0