Dynamic Billard Best of the East - Slovakia 9-Ball Bratislava, Galaxia • 3-4 июля 2021

East European Billiard Council
Дисциплина
9-ball
Категория
Международный
Тип
Индивидуальный
Место проведения
Bratislava, Galaxia
Начало
3 июля 2021 10:00
Окончание
4 июля 2021

TOURNAMENT INFORMATION

DYNAMIC BILLARD BEST OF THE EAST

SLOVAKIA 9-BALL

 

REGISTRATION – PLAYER’S MEETINGS – Saturday July 3th

9.00-9.20

Kaplan, Skoneczny, Jastrzab, Kural, Fortunski, Obendorfer, Pavlicek, Michalik, Nagy, Longdi, Brazil, Trhlik, Dobrovolny, Dugovic, Surdea, Tenk, Srdjan, Gajanec, Kovac, Tichy.

12.00-12.20

Skowerski, Kulas, Jamorski, Konarik, Hajdovsky, Piekarski, Szolnoki, Hajsman, Stachowiak, Kuban, Polach, Gindać, Bąk, Bednarek, Serbanescu, Javurek, Vlk, Plhak, Molnar, Amoyo,

15.00-15.20

Turkowski, Krovina, Koniar, Urban, Koles, Mrazek, Macioł, Praus, Urbanski, Horak, Holieva, Vanco, Ząbek, Kwit, Zsolt, Gdaniec, Strakos,Hamacek, Holiev, Lisik,

18.00-18.20

Zalman, Batkowski, Mikuska, Washburn, Mrva K, Mrva M, Jędrzejczak, Muklewicz, Marz, Juszczyszyn, Vancura, Nguyen, Karacti, Hajduch, Gomez, Lebduska, Hryb, Witzemann, Kovaśc, Hubrtova,

 

 

 

 

UWAGA ! WERSJA POLSKA ZNAJDUJE SIĘ PONIŻEJ ANGIELSKIEJ !

Mak Marketing,  East European Billiard Council, Slovakia Billiard Federation and Galaxia Club

 present

Dynamic Billiard Best of the East – 2021

Slovak 9-BALL

Special security policies will be introduced due to the COVID 19 epidemic.

Date - 3.07. – 4.07.2021

Venue: GALAXIA  
821 04 Bratysława, ul. Studena 4B ( Shopping Centre  STYLA, entrance A,  3. ).

Tables/ Cloth/ Balls-  10 x Dynamic 9 ft +- Iwan Simonis 860, Aramith Duramith Tournament

Schedule:

3.07.2021 – Saturday

 10.00- 13.00 – matches – groups 1-5

 13.00 – 16.00 – matches – groups 6-10

16.00 – 19.00 – matches – groups 11-15

18.00- 21.00 – matches – groups 16-20

4.07.2021

10.00 – start matches – single elimination,

18.00 – final and award ceremony.

Tournament: 9-ball – 9 ball on the spot , 1st Stage – Robin Round – matches in groups ,race to 5-7; The best 16-32 players will qualified to the next round. 2nd Stage – last 16 or 32 single elimination, (depending on the number of participants) , race to 7, The tournament is open for all athletes

Registration: on email mak@makmarketing.pl only !!!! . Registration will be close on 20.06. 2021. Limit – max. 80 participants !!!

Dress code: Polo shirt or shirt, one color trousers (no jeans and sport trousers allowed), shoes (no sneakers and sport shoes allowed).

Prize money

1st - place- 1.000 euro, 2nd place- 600 euro, 3-4th place- 350 euro, 5-8thplace- 200 euro .

Entry-fee for:

EEBC members and Partners :

  • men athletes - 55€ (50€ + 5€ for International Billiard Academy),
  • women and pupils athletes (max. 17 years-old)- 35€ (30€ + 5€ for International Billiard Academy).

Others: men – 65 euro, women and pupils – 50 euro, (10 euro for IBA).

The participants pay the entry fee during the registration or before on EEBC bank account.

Hotels : Check prices in booking day!

Hotel Remy
http://www.booking.com/Share-SZWt2N

Double room from about 47 euro per room

Distance: 1,2 km

Hotel Prim

http://www.booking.com/Share-o3WkP6

Double room from  about 45 euro per room

Distance: 1,4 km

Hotel Plus

http://www.booking.com/Share-ZtH22z

Double room from about 48 euro per room

Distance: 2 km

Hotel Kotva

http://www.booking.com/Share-JYGZ4L

Double room from about 63 euro per room

Distance 1,8 km

Tournament director : Marcin Krzemiński

Local tournament director: Samuel Koniar

Sponsors: Dynamic Billiard Organization, Iwan Simonis S.A., Aramith ( Wameter S.A.), Predator.

 Three the best players from 2021 ranking will qualified to EEBC team for the AFRI-EAST EURO CUP 2022 !!!

 

Players will receive ranking points from the following tournaments:

Dynamic Billiard Best of the East – Slovakia

Dynamic Billiard Best of the East – Poland,

Dynamic Billiard Best of the East – Albania,

Dynamic Billiard Best of the East – Bulgaria,

Dynamic Billiard Best of the East – Romania or Czech Republic..

Ranking points

1 place – 100 points,

2 place – 80 points,

3-4 place – 70 points,

5-8 place – 65 points

9-16 place – 55 points,

17-24 place – 50 points,

25-32 place – 45 points,

33-48 place – 40 points,

49-64 place – 35 points

65- 96 place – 30 points

97 - …. place – 25 points,

The ranking has been published on the Mak Marketing and EEBC websites.

Mak Marketing,

 East European Billiard Council, Słowacki Związek Bilardowy

i klub Galaxia  zapraszają na

 

Dynamic Billard Best of the East – 2021

BRATISLAVA 9-BALL

                                                                             Termin :  3-4.07.2021

Z powodu epidemii COVID 19 wprowadzone będą specjalne zasady bezpieczeństwa.

Miejsce gier: : GALAXIA  
821 04 Bratysława, ul. Studena 4B (Centrum Handlowe STYLA, wejście A, p. 3. ).

Stoły, sukno, bile-   8 x Dynamic  9 ft + Iwan Simonis 860, Aramith, 

Program:

3.07.2021 – Sobota

10.00- 13.00 – mecze grup 1-4

 13.00 – 16.00 – mecze  grup 5-8

16.00 – 19.00 – mecze grup 9-12

19.00- 22.00 – mecze grup 13-16

4.07.2021 - Niedziela

 9.30 lub 12.00 – mecze fazy pucharowej,

18.00 - finał i ceremonia wręczenia nagród,

System sportowy: odmiana 9-bil, I etap –gra w grupach każdy z każdym do 5-7 wygranych partii, II etap – pucharowo do 7 wygranych z udziałem 16 lub 32 zawodników, w zależności od liczby startujących.

Bila z numerem 9 na punkcie głównym.

Rejestracja na email mak@makmarketing.pl jedynie !!!.Zgłoszenia do 20.06.21 r. Limit uczestników !!!

Strój Sportowy: koszula lub koszulka polo (obowiązkowo z kołnierzykiem), wizytowe spodnie w jednym kolorze, wizytowe buty, skarpetki. Niedozwolona jest gra w obuwiu sportowym i jeansach.

Nagrody

1.miejsce- 4.500 PLN,( 1.000 euro) , 2 miejsce- 2.700 PLN,( 600 euro) , 3-4 miejsce- 1.575 PLN (350 euro) , 5-8 miejsce-900 PLN (200 euro) . Czterech najlepszych otrzyma puchary i medale.

Opłaty startowe: 

  • Dla członków i Partnerów EEBC - 250 zł (55 euro) ;  zniżkowa dla kobiet i juniorów do 17 roku życia włącznie ( urodzeni w 2003 i młodsi) 160 zł (35 euro). 
  • Dla pozostałych : mężczyźni – 65 euro ( 295 zł), kobiety i juniorzy do 17 lat – 50 euro ( 225 zł)
  • W opłatach zawarta jest wpłata 5 lub 10 euro na program Międzynarodowej Bilardowej Akademii EEBC.
  • Opłaty w euro wnosi się podczas odprawy, a w złotych po zarejestrowaniu.

UWAGA! Dyrektor cyklu może zastosować stawki ulgowe dla wybranych uczestników.

Hotele - dowolne- Ceny za noclegi podane są orientacyjnie. Sprawdź cenę w dniu rezerwacji.

Hotel Remy
http://www.booking.com/Share-SZWt2N

Double room from 47 € per room

Distance: 1,2 km

Hotel Prim

http://www.booking.com/Share-o3WkP6

Double room from 45 € per room

Distance: 1,4 km

Hotel Plus

http://www.booking.com/Share-ZtH22z

Double room from 48 € per room

Distance: 2 km

Hotel Kotva

http://www.booking.com/Share-JYGZ4L

Double room from 63 € per room

Distance 1,8 km

Dyrektor turnieju: Marcin Krzemiński (POL)

Lokalny dyrektor turnieju: Samuel Koniar ( + 420 604 294 754)

Trzech najlepszych z rankingu 2021 ( lecz minimum z dwóch państw) zagra w meczu EEBC-Afryka-AFRI-EAST EURO CUP 2022 !!!

W niżej wymienionych turniejach cyklu 2021 zawodnicy otrzymują następujące punkty rankingowe:

Dynamic Billiard Best of the East – Slovakia,

Dynamic Billiard Best of the East – Poland,

Dynamic Billiard Best of the East – Albania

Dynamic Billiard Best of the East – Bulgaria,

Dynamic Billiard Best of the East – Romania- Czech Republic.

 Punkty rankingowe

1 miejsce – 100 pkt,

2 miejsce – 80 pkt

3-4 miejsce – 70 pkt,

5-8 miejsce – 65 pkt,

9-16 miejsce – 55 pkt,,

17-24 miejsce – 50 pkt,

25-32 miejsce – 45 pkt,

33-48 miejsce – 40 pkt,

49-64 miejsce – 35 pkt,

65-96 miejsce – 30 pkt,

97 … miejsce – 25 pkt.

Ranking publikowany jest na stronie www.makmarketing.pl i www.ebc-billiard.com .

 

 

 

 

Список участников

1ViennaF4
2Kielce1995L1
3RękorajJ4
4TopoľčanyB2
5TarnówI4
6JihlavaA2
7KaniankaB3
8Lubin1992E1
9TrnavaA3
10OradeaI3
11ГданьскO4
12ViennaP4
13PardubiceG2
14RużomberokP3
15PlzeňI1
16JihlavaO2
17Вена2003K4
18Вена1997M3
19PardubiceM2
20PardubiceL2
21JaworznoG1
22JaworznoC1
23PardubiceJ2
24ГданьскS3
25Bieruń1993U1
26Kielce1984A1
27ViennaU4
28BratislavaM1
29BratislavaF3
30BratislavaA4
31KomárnoL3
32KaniankaK2
33KaniankaH2
34ПрагаF2
35КраковD1
36WałbrzychN4
37KomárnoO1
38PardubiceT1
39MartinE3
40MartinN57
41PrešovS2
42Sosnowiec1999R1
43MünchenT4
44BratislavaD3
45TrenčínP2
46BudapestG4
47PrešovT2
48České BudějoviceK3
49ГданьскT3
50TimisoaraD4
51BratislavaU3
52BudapestE4
53SokółkaH4
54KaniankaG3
55BratislavaI2
56PardubiceR2
57BratislavaJ3
58Tomaszów Mazowiecki1990B1
59KielceF1
60JihlavaD2
61JaworznoJ1
62BratislavaO3
63Timisoara1991C4
64Budapest1997H1
65BratislavaC2
66ПрагаC3
67České BudějoviceB4
68KielceK1
69Pardubice1991N1
70ŁódźR3
71TopoľčanyR4
72České BudějoviceU2
73PardubiceH3
74ПрагаS1
75ViennaL4
76SokółkaE2
77KomárnoN3
78LubinM4
79PardubiceP1
80Минск1993МСS4

Финал

6475

Полуфинал

6267
6172

1/4 финала

6075
5972
5827
5747

1/8 финала

5607
5572
5437
5337
5271
5147
5037
4917

1/16 финала

4847
4774
4676
4571
4475
4357
4275
4175
4073
3947
3870
3775
3657
3572
3475
3327

Первый тур

3105
2654
2345
1805
1551
1005
705
254

Группа U

U625
U550
U450
U351
U205
U151

Группа T

T654
T553
T454
T345
T215
T115

Группа S

S654
S505
S425
S305
S225
S105

Группа R

R653
R550
R450
R353
R205
R153

Группа P

P652
P535
P415
P354
P225
P150

Группа O

O650
O551
O405
O350
O253
O150

Группа N

N635
N550
N450
N352
N252
N151

Группа M

M651
M551
M415
M351
M251
M154

Группа L

L654
L550
L450
L352
L205
L151

Группа K

K635
K551
K452
K353
K225
K135

Группа J

J635
J553
J435
J350
J252
J151

Группа I

I650
I550
I405
I315
I205
I150

Группа H

H615
H551
H435
H350
H250
H150

Группа G

G605
G552
G452
G354
G205
G153

Группа F

F654
F551
F454
F353
F225
F151

Группа E

E635
E550
E452
E352
E225
E150

Группа D

D651
D550
D452
D353
D205
D150

Группа C

C635
C554
C405
C353
C250
C145

Группа B

B652
B553
B453
B350
B245
B153

Группа A

A650
A550
A405
A350
A205
A150

Группа A

1234+mΔm+fΔfМесто
1CZEDobrovolný Petr×0 : 50 : 50 : 5-30-154
2SVKGajanec Martin5 : 0×0 : 55 : 0211052
3POLKapłan Tomasz5 : 05 : 0×5 : 03315151
4SVKKovac Lukas5 : 00 : 50 : 5×1-15-53

Группа B

1234+mΔm+fΔfМесто
1SVKBrázdil Marián×2 : 53 : 55 : 31-110-33
2SVKDugovič Roman5 : 2×0 : 55 : 42110-12
3POLSkoneczny Mariusz5 : 35 : 0×5 : 3331591
4CZETrhlík Adam3 : 54 : 53 : 5×-310-54

Группа C

1234+mΔm+fΔfМесто
1POLJastrzab Dominik×5 : 44 : 55 : 3211422
2ROMSurdea Cristian4 : 5×5 : 05 : 0211491
3SVKTenk Enrik5 : 40 : 5×5 : 32110-23
4CZETichý Jaroslav3 : 50 : 53 : 5×-36-94

Группа D

1234+mΔm+fΔfМесто
1POLKural Szymon×5 : 35 : 05 : 03315121
2SVKMichálik Roman3 : 5×5 : 05 : 1211372
3ROMNagy Sorina0 : 50 : 5×2 : 5-32-134
4CZESrdjan Nikolic0 : 51 : 55 : 2×1-16-63

Группа E

1234+mΔm+fΔfМесто
1POLFortunski Mieszko×5 : 25 : 05 : 03315131
2SVKLisik Josef2 : 5×5 : 23 : 51-110-23
3HUNObendorfer Attila0 : 52 : 5×2 : 5-34-114
4POLZajac Dominik0 : 55 : 35 : 2×211002

Группа F

1234+mΔm+fΔfМесто
1AUTAmoyo Denver×2 : 54 : 51 : 5-37-84
2SVKKonárik Marcel5 : 2×5 : 43 : 5211322
3CZEKulas Rene5 : 44 : 5×1 : 51-110-43
4POLSkowerski Karol5 : 15 : 35 : 1×3315101

Группа G

1234+mΔm+fΔfМесто
1CZEHajdovsky Marek×3 : 55 : 25 : 0211362
2POLJamorski Oskar5 : 3×5 : 25 : 4331561
3HUNMolnar Laszlo2 : 52 : 5×0 : 5-34-114
4SVKPlhak Matej0 : 54 : 55 : 0×1-19-13

Группа H

1234+mΔm+fΔfМесто
1SVKKubán Michal×3 : 50 : 55 : 11-18-33
2POLPiekarski Konrad5 : 3×1 : 55 : 0211132
3HUNSzolnoki Oliver5 : 05 : 1×5 : 03315141
4CZEVlk Matouš1 : 50 : 50 : 5×-31-144

Группа I

1234+mΔm+fΔfМесто
1POLBąk Ewa×0 : 50 : 55 : 01-15-53
2ROMGandac Ciprian5 : 0×5 : 15 : 03315141
3CZEHajsman Ladislav5 : 01 : 5×5 : 0211162
4SVKPolach Jaroslav0 : 50 : 50 : 5×-30-154

Группа J

1234+mΔm+fΔfМесто
1POLBednarek Krystian×5 : 35 : 23 : 5211332
2CZEJavůrek Jaroslav3 : 5×5 : 31 : 51-19-43
3SVKSerbanescu Dan Florin2 : 53 : 5×0 : 5-35-104
4POLStachowiak Sambor5 : 35 : 15 : 0×3315111

Группа K

1234+mΔm+fΔfМесто
1AUTHoliev Serhii×2 : 52 : 51 : 5-35-104
2SVKKrovina Томас5 : 2×5 : 35 : 3331571
3CZEMrázek David5 : 23 : 5×3 : 51-111-13
4POLTurkowski Michał5 : 13 : 55 : 3×211342

Группа L

1234+mΔm+fΔfМесто
1POLBatkowski Sebastian×5 : 15 : 25 : 03315121
2CZEHubrtova Veronika1 : 5×4 : 55 : 01-11003
3SVKKovacs Krisztian2 : 55 : 4×5 : 0211232
4AUTWitzemann Dominik0 : 50 : 50 : 5×-30-154

Группа M

1234+mΔm+fΔfМесто
1AUTHolieva Daria×5 : 11 : 51 : 51-17-43
2CZEHorák Michal1 : 5×4 : 51 : 5-36-94
3SVKKoniar Jakub5 : 15 : 4×5 : 1331591
4POLZąbek Monika5 : 15 : 11 : 5×211142

Группа N

1234+mΔm+fΔfМесто
1POLKwit Józef×2 : 52 : 53 : 5-37-84
2SVKLisik Zdenko5 : 2×0 : 50 : 51-15-73
3CZEUrban Petr5 : 25 : 0×5 : 13315121
4SVKZsolt Domijan5 : 35 : 01 : 5×211132

Группа O

1234+mΔm+fΔfМесто
1POLGdaniec Konrad×5 : 01 : 55 : 3211132
2CZEHamáček Dominik0 : 5×0 : 50 : 5-30-154
3SVKKöles Balazs5 : 15 : 0×5 : 03315141
4SVKStrakos Martin3 : 55 : 00 : 5×1-18-23

Группа P

1234+mΔm+fΔfМесто
1AUTGomez Vincent×2 : 55 : 15 : 3211233
2SVKHajduch Michal5 : 2×5 : 24 : 5211451
3SVKMikuška Peter1 : 52 : 5×0 : 5-33-124
4CZEŽalman David3 : 55 : 45 : 0×211342

Группа R

1234+mΔm+fΔfМесто
1POLMacioł Daniel×5 : 35 : 35 : 0331591
2CZEPraus Tomáš3 : 5×3 : 55 : 01-11113
3POLUrbański Michał3 : 55 : 3×5 : 0211352
4SVKVanco Marek0 : 50 : 50 : 5×-30-154

Группа S

1234+mΔm+fΔfМесто
1POLJedrzejczak David×5 : 45 : 05 : 2331591
2SVKMRVA Kristián4 : 5×5 : 02 : 51-11113
3CZEWashburn Calvin0 : 50 : 5×0 : 5-30-154
4BLRГриб Дмитрий2 : 55 : 25 : 0×211252

Группа T

1234+mΔm+fΔfМесто
1CZELebduska Filip×5 : 31 : 54 : 51-110-33
2GERMarz Mario3 : 5×4 : 51 : 5-38-74
3SVKMrva Milan5 : 15 : 4×4 : 5211442
4POLMuklewicz Michał5 : 45 : 15 : 4×331561

Группа U

1234+mΔm+fΔfМесто
1POLJuszczyszyn Konrad×5 : 05 : 15 : 13315131
2AUTKiracti Matthias0 : 5×0 : 50 : 5-30-154
3SVKNguyen Jakub1 : 55 : 0×2 : 51-18-23
4CZEVančura Tomáš1 : 55 : 05 : 2×211142
#1
#2
5
4
#3
#4
#5
#6
#7
0
5
#8
#9
#10
0
5
#11
#12
#13
#14
#15
5
1
#16
#17
#18
0
5
#19
#20
#21
#22
#23
4
5
#24
#25
#26
5
4
#27
#28
#29
#30
#31
0
5
#32
#33
2
7
Место 17
#34
7
5
Место 17
#35
7
2
Место 17
#36
5
7
Место 17
#37
7
5
Место 17
#38
7
0
Место 17
#39
4
7
Место 17
#40
7
3
Место 17
#41
7
5
Место 17
#42
7
5
Место 17
#43
5
7
Место 17
#44
7
5
Место 17
#45
7
1
Место 17
#46
7
6
Место 17
#47
7
4
Место 17
#48
4
7
Место 17
#49
1
7
Место 9
#50
3
7
Место 9
#51
4
7
Место 9
#52
7
1
Место 9
#53
3
7
Место 9
#54
3
7
Место 9
#55
7
2
Место 9
#56
0
7
Место 9
#57
4
7
Место 5
#58
2
7
Место 5
#59
7
2
Место 5
#60
7
5
Место 5
#61
7
2
Полуфинал
#62
6
7
Полуфинал
#64
7
5
Финал

Итоговый протокол

Место 1

Budapest199790.33%100.0

Место 2

Jaworzno78.33%80.0

Место 3-4

Bieruń199380.00%70.0
Гданьск77.00%70.0

Место 5-8

Kielce199578.00%65.0
Tomaszów Mazowiecki199077.33%65.0
Sosnowiec199976.33%65.0
Komárno65.33%65.0

Место 9-16

Oradea77.00%55.0
Lubin199275.00%55.0
Komárno74.67%55.0
Jaworzno72.67%55.0
Минск1993МС63.33%55.0
Jaworzno61.00%55.0
Timisoara199159.33%55.0
Plzeň58.33%55.0

Место 17-32

Kielce198473.33%50.0
Pardubice199172.00%50.0
Краков71.33%50.0
Kielce70.67%50.0
Гданьск69.67%50.0
Bratislava69.67%50.0
Kanianka69.00%50.0
Łódź60.00%50.0
Sokółka59.33%50.0
Pardubice59.33%50.0
Bratislava58.33%50.0
Trnava56.67%50.0
Rużomberok51.33%50.0
Kielce51.33%50.0
České Budějovice49.33%50.0
Lubin48.00%50.0

Место 33-40

Pardubice52.67%45.0
Bratislava51.33%45.0
Prešov51.33%45.0
Rękoraj49.33%45.0
Sokółka49.33%45.0
Komárno48.67%45.0
Гданьск48.33%45.0
Kanianka46.00%45.0

Место 41-60

Vienna63.00%40.0
Bratislava59.00%40.0
Prešov39.33%40.0
Pardubice39.33%40.0
Pardubice38.67%40.0
České Budějovice37.67%40.0
Kanianka37.67%40.0
Martin37.00%40.0
Bratislava36.67%40.0
Bratislava36.67%40.0
Topoľčany36.33%40.0
Pardubice36.33%40.0
Kanianka36.00%40.0
Прага35.67%40.0
Pardubice35.33%40.0
Вена199734.67%40.0
Tarnów33.00%40.0
Bratislava33.00%40.0
Jihlava33.00%40.0
Martin31.67%40.0

Место 61-80

České Budějovice13.33%35.0
München11.33%35.0
Vienna10.33%35.0
Wałbrzych10.33%35.0
Pardubice9.33%35.0
Прага9.33%35.0
Вена20038.33%35.0
Bratislava8.33%35.0
Budapest7.00%35.0
Budapest7.00%35.0
Trenčín5.33%35.0
Timisoara3.67%35.0
Pardubice2.00%35.0
Jihlava0.00%35.0
Jihlava0.00%35.0
Vienna0.00%35.0
Bratislava0.00%35.0
Topoľčany0.00%35.0
Прага0.00%35.0
Vienna0.00%35.0